Am testat unui colaborator un mic amplificator cu doar 4 tranzistori cu alimentare simplă, dar care a dat niște rezultate neașteptat de bune, iar pe final sunetul auzit pe boxele mele este super OK chiar și la volum foarte mic.
Schema este:
Desenul cablajului imprimat:Varianta populată:
Nivelul maxim pe intrare:
Teste pe 4Ω la o alimentare de +30V:
L-am lăsat în teste câteva ore și susține fără probleme 10-11V RMS și pe sarcină de 4Ω și pe 8Ω, pe 8Ω radiatorul din poze este chiar rece, pe 4Ω se încălzește un pic dar este suportabil la degete.
I-am desenat și un corector Bazandall cu NE5532 alimentat doar la +15V pornind de la schema de mai los


















